Turnike Sistemleri

BSM Güvenlik kaliteli hizmet anlayışı ile kartlı geçiş turnikeleri arayışınızı sizin için kolay hale getirir. Bu sayede günümüzde oldukça problem yaratabilecek geçiş sistemleri sorununuzu halletmenize olanak sağlar.

Turnike Sistemleri Nedir?

Turnike sistemleri güvenli ve kontrollü geçişin sağlandığı elektronik sistemlerdir. İnsanların geriş çıkışlarının yoğun olduğu yerlerde özellikle tercih edilir. Ayrıca bazı insanların özel alana giriş izni verildiği durumlarda da turnike sistemleri kullanılır. Bu sayede yetkili kişi sadece kendinin o alana girebileceğinden emin olur.

Turnike Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Turnike sistemleri uygulandıkları alana göre çeşitlilik gösterir. Burada önemli olan turnikenin kullanılacağı yoğunluktur. Eğer herkesin geçişi için turnike sistemi kuruluyorsa; üç kollu turnikeler tercih edilir. Burada amaç herkesin geçişini kontrol etmektir. Genellikle işyerleri, plazalar ya da kamu kuruluşları tarafından kullanılır. Giriş çıkışların belirli bir düzen içinde yapılması isteniyorsa bu turnike çeşidi kullanılır. Örneğin; metro girişlerinde ve çıkışlarında bu uygulama oldukça işe yarar. İnsanlar, metroya binmek için ya da inerken tehlike durumu oluşturabilir. Bir anda herkes kapılara akın edebilir. Bunun önüne geçebilmek için üç kollu turnike uygulanır. Bu sayede girişlerde ya da çıkışlarda düzen sağlanmış olur.
Bazı ayrıcalıklı kişiler için de turnike sistemlerine başvurulur. Bu turnike çeşidine ise VIP turnike adı verilir. Özellikle engelli vatandaşlara daha rahat hizmet verebilmek için bu uygulama tercih edilir.
Özel alanlar için kullanılan turnikelere sadece belirli kişilerin giriş yapması sağlanmak istenebilir. Bu durum da yüz tanımalı turnikeler kullanılmalıdır. Bu şekilde izinsiz şekilde özel alana girişin yapılması engellenir. Güvenlik ya da sağlık gerekçesi ile kısıtlanılan alanlarda bu tip turnikeler tercih edilir.
Gıda üretimi yapan firmalar ise daha çok hijyen amacıyla turnikeleri tercih eder. Bu turnikelerde girişte el ve ayak dezenfekte edilmesi sağlanır. Böylece hiçbir olumsuz sonuç olmadan üretimin temiz şartlarda gerçekleşmesi sağlanır.

Turnike Sistemleri Nasıl Kullanılır?

Turnikeler direkt geçiş sistemleri olarak kullanılabilir. Özellikle havaalanları ve metroda hızlı geçişin mümkün olabilmesi için tercih edilir. Bunun dışında yemekhane gibi yerlerde jetonlar ya da para düşen kartlar da kullanılabilir. Bu sayede yemeklerden ücret otomatik bir şekilde alınmış olur.
Turnike sistemleri giriş çıkışları kontrol etmek için genellikle kart sistemi ile kullanılır. Bunun dışında parmak izli turnikeler de vardır. Bu sayede karta gerek kalmadan geçiş sağlanır. Tüm turnike sistemleri ile ilgili aradığınız bilgilere BSM Güvenlik aracılığı ile ulaşabilirsiniz.